Fina prestaje s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na sve fizičke osobe, uključujući i obrtnike i druge koji obavljaju registriranu djelatnost

Prema odredbama Zakona o dopuni Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima koji je stupio na snagu 18. travnja ove godine, Fina prestaje s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na sve fizičke osobe, uključujući i obrtnike.

Iznimno, ovrha se  nastavlja u slučaju da fizička osoba ima osnove za plaćanje radi naplate zakonskog uzdržavanja djeteta (alimentacije), druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću (druga uzdržavanja koja se naplaćuju u rentama), tražbine po osnovi dospjele, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine, ako se radi o mjerama osiguranja iz kaznenog postupka te u slučaju ovrhe po računu specifične namjene (npr. račun pričuve zgrade i sl.).

Fina će i dalje zaprimati nove osnove za plaćanje i evidentirati ih u Očevidnik prema vremenu primitka, ali po njima neće poduzimati daljnje radnje za vrijeme trajanja posebnih okolnosti (osim ako se radi o osnovi za plaćanje za koju je propisano da se nastavlja s provedbom ovrhe).

Također, sada je moguće svih radnicima u cijelosti isplatiti plaću OSIM ako se ne radi o gore navedenim razlozima ovrhe (npr. alimentacija) kada je i dalje potrebno vršiti obračun isplate na zaštićeni račun.

Sva pitanja vezana uz provedbu ovrhe na novčanim sredstvima građani mogu uputiti putem online servisa za predaju dokumentacije.

Više informacija pročitajte na sljedećoj poveznici.

Izvor:www.hok.hr