Standard zanimanja za vodoinstalatera upisan u Registar Hrvatskog kvalifikacijskog okvira

Dana 29. studenog 2021. godine standard zanimanja za vodoinstalatera upisan je u Registar Hrvatskog kvalifikacijskog okvira te je postao javno dostupan dokument.

Standard zanimanja za vodoinstalatera izradili su majstori vodoinstalateri Pero Jemo iz Dubrovnika, Ivan Tokić iz Rijeke, Ivan Horvat iz Varaždina, Ivica Lucić iz Slavonskog Broda te Josip Jelić iz Čakovca, pod koordinacijom Hrvatske obrtničke komore.

Čestitamo stručnjacima na izvrsno odrađenom poslu koji je prepoznalo i stručno povjerenstvo Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te usvojilo prijedlog standarda zanimanja bez primjedbi.

Standard zanimanja je popis svih poslova koje pojedinac obavlja u nekom zanimanju i popis kompetencija potrebnih za obavljanje tih poslova. Riječ je o ishodišnom elementu na temelju kojeg se izrađuju standardi kvalifikacije te obrazovni programi za pojedina zanimanja. Standardi zanimanja izrađuju se prema propisanoj Metodologiji, a izrađuju ih stručnjaci u pojedinom zanimanju. Hrvatska obrtnička komora poseban naglasak stavlja na uključivanje poslodavaca i zaposlenika u pojedinim zanimanjima kako bi se osiguralo da izrađeni dokument odražava stvarne poslove i potrebe nekog zanimanja.

Hrvatska obrtnička komora kao partner sudjeluje u projektu Implementacija Hrvatskog kvalifikacijskog okvira i razvoj alata u povezivanju obrazovanja i tržišta rada koji koordinira Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike (MROSP), a koji se financira iz Europskog socijalnog fonda. Hrvatska obrtnička komora u projektu izrađuje 50 standarda zanimanja.

Standard zanimanja za vodoinstalatera dostupan je na poveznici: https://hko.srce.hr/registar/standard-zanimanja/detalji/151